RSS Feed

Улога библиотеке у реализацији тематске наставе

 Слађана Галушка

 Основна школа “Милорад Мића Марковић“ Мала Иванча

galuska@beotel.net

 

Прилог је објављен на сајту Основне школе “Милорад Мића Марковић“ Мала Иванча http://osmiloradmarkovic.wordpress.com

.

Здрав живот

 

Наставна тема: Здрав живот – тематска настава у оквиру школског пројекта– четири заједничка часа наставника биологије, хемије, физичког васпитања, енглеског језика и библиотекара са ученицима седмог и осмог разреда

Наставна јединица: Правилна исхрана и важност физичког вежбања за здравље и развој тела

Циљ тематске наставе: стицање правилних навика у исхрани за цео живот и стицање знања о значају вежбања за здравље и развој тела

Задаци:

  • да се ученици упознају са информацијама о хранљивој вредности намирница које се налазе на паковању 
  • да ученици схвате да произвођачи желе да продају храну и да паковање треба да привуче потрошача 
  • да се ученици упознају са основним принципима здраве исхране потребне за правилан развој тела 
  • да се ученици упознају са принципима правилног физичког вежбања важног за развој тела и здравље

Методе:

  • пројекат-метода, деца решавају проблем у вези са избором хране на три часа у оквиру тематске наставе
  • интеграцијско – корелацијска метода, пројекат се реализује кроз повезивање садржаја више предмета: биологија, физичко васпитање, енглески језик, хемија и рад библиотекара који обезбеђује ресурсе за реализацију часова
  • разговор
  • демонстрација

Облици рада: фронтални, рад у паровима, рад у групи

Наставна средства: анкета (здрав живот)-анкета_храна , омоти паковања хране и пића које деца најчешће користе за ужину, пирамида хране, пауер-поинт презентација о правилној исхрани и важности бављења спортом –ППС_храна , интернет стране ВВС-ија, тест (храна) и укрштеница (храна) у вези са правилним навикама у исхрани и вежбању

Начин реализације: четири узастопна заједничка часа наставника биологије, хемије, енглеског језика, физичког васпитања и библиотекара

Уводни део тематске наставе

На почетку ученици попуњавају анкету у вези са навикама у исхрани, број оброка у току дана, врста намирница заступљених у исхрани, нарочито за време ужине коју имају у школи и сл. (Анкета ће послужити да се планирају додатни часови и радионице у вези са овом темом). После тога ђаци разговарају са наставницима о омиљеној храни и пићу и треба да процене колико је то добар избор за њихово здравље и раст.

пирамида исхране

Главни део тематске наставе

Ученици подељени у четири групе читају и записују састав хране и напитака и садржај беланчевина, угљених хидрата, масти и осталих елементима у грамима са етикета паковања које су понели (смоки, чипс, кекс, слаткиши, кока-кола, сокови, гуарана, чоколадно млеко…).

После тога на рачунарима гледају презентацију у вези са правилном исхраном. Презентација је урађена тако да се ученицима објасне основни принципи здравог живота у вези са исхраном и физичким вежбама и дају корисни савети које треба да упамте и прихвате их као свој животни стил за цео живот. Наставници дају додатна објашњења ако је потребно. Следећи корак је коришћење сајта у оквиру часа енглеског језика. Иако је на енглеском језику, садржај сајта је разумљив ученицима. У том делу може бити потребна помоћ наставника енглеског језика и библиотекара ако има проблема са разумевањем. Сајт нуди информације, савете, игрице и тест кроз цртани филм – стрип и различите текстове у вези са темом. Ученици могу да вежбају слушање и разумевање и читање и разумевање текста.

У учионици у којој се одвија час има 15 компјутера, па ученици у паровима (један ученик који добро разуме енглески и један који слабије разуме) могу да претражују ове стране.

Упознају се са шест основних елемената за изградњу тела: угљени хидрати, беланчевине, масти, витамини, минерали и вода и траже те елементе на листама које су записали. Додатно означавају и информације које треба да привуку кориснике, класификују их по категоријама: добар, укус, мало калорија, присуство/одсуство холестерола, садржај влакана, присутност/одсутност адитива…

Ученици разговарају о оброцима у току дана и колико сами примењују принципе правилне исхране. Закључују каква је хранљива вредност њихове омиљене хране и пића и траже додатне информације о састојцима за које не знају шта су (ортофосфорне киселине, адитиви, емулгатори…) уз помоћ библиотекара и наставника хемије. Записују информације које су пронашли.

Са наставником физичког васпитања разговарају о важности вежбања за дечији организам.

Завршни део тематске наставе

Ученици решавају тест и укрштеницу на рачунарима

Домаћи задатак

Ученици треба да на основу свега наученог на овим часовима направе јеловник и план физичких активности за недељу дана. При том треба да воде рачуна о саветима које су добили у току часова. Могу код куће да користе материјал са интернета, као и презентацију и материјал који је за њих припремио библиотекар и поставио га на сајт школе.

Advertisements

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришет користећи свој WordPress.com налог. Одјавите се / Промени )

Слика на Твитеру

Коментаришет користећи свој Twitter налог. Одјавите се / Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришет користећи свој Facebook налог. Одјавите се / Промени )

Google+ photo

Коментаришет користећи свој Google+ налог. Одјавите се / Промени )

Повезивање са %s